Deklaracja zgodnosci
Deklaracja dostępności Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Strzelinie
Urząd Miasta i Gminy w Strzelinie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Strzelinie.
- Data publikacji strony internetowej: 2010-11-09
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2015-09-07
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Treści niedostępne
- filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych,
- część plików nie jest dostępna cyfrowo,
- linki, prowadzące do serwisów zewnętrznych, otwierają się w nowym oknie,
- niektóre zdjęcia i grafiki w serwisie nie mają alternatywnych opisów,
Wyłączenia
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
- filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
- Deklarację sporządzono dnia: 2019-04-05
- Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 2023-03-31
Deklarację sporządzono na podstawie oceny podmiotu zewnętrznego przeprowadzonej przez Fundacja Akademia Innowacji Novum.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
- Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Kazimierz Nahajło.
- E-mail: sekretarz@strzelin.pl
- Telefon: 71 39 21 971
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Skargi i odwołania
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
- Organ nadzorujący: Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin
- Adres: ul. Ząbkowicka 11
57 - 100 Strzelin - E-mail: umig@strzelin.pl
- Telefon: 71 39 21 971
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Budynek Urzędu przy ul. Ząbkowickiej 11, 57-100 Strzelin
- Opis dostępności wejścia do budynku
Budynek trzykondygnacyjny (parter, I piętro i II piętro). Budynek posiada dwa wejścia. Wejście główne od strony ulicy Ząbkowickiej znajduje się powyżej poziomu chodnika i nie posiada podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Drugie wejście – od strony parkingu – znajduje się na poziomie terenu. Po lewej, zewnętrznej stronie drzwi wejściowych od strony parkingu, znajduje się dzwonek z oznaczeniem osoby niepełnosprawnej, który zamontowany jest na wysokości umożliwiającej skorzystanie z niego przez osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim. Dzwonek połączony jest Biurem Obsługi Interesanta i przywołuje pracownika, który podczas całej wizyty w Urzędzie będzie zajmował się osobą niepełnosprawną i udzieli jej wszelkiej niezbędnej pomocy, w tym obsłuży platformę schodową dla osób niepełnosprawnych, umożliwiającą dostęp osobie niepełnosprawnej poruszającej się na wózku inwalidzkim do poziomu parteru. Drzwi wejściowe z możliwością otworzenia obu skrzydeł. Wejście o szerokości zapewniającej swobodny wjazd osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim.
- Opis dostępności korytarzy, schodów i wind
W odniesieniu do osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim – dostęp tylko do parteru budynku. W budynku nie ma windy. Na parterze ulokowane jest m.in. Biuro Obsługi Interesanta. W pierwszej kolejności pracownik Biura Obsługi Interesanta przeprowadza wstępną rozmowę z osobą niepełnosprawną w celu ustalenia charakteru załatwianej sprawy. Jeżeli załatwienie sprawy wymaga obecności odpowiedniego pracownika merytorycznego wówczas pracownik ten zostaje powiadomiony o takiej potrzebie. Powiadomiony pracownik z danego wydziału, udaje się niezwłocznie do Biura Obsługi Interesanta w celu kompleksowego obsłużenia osoby niepełnosprawnej. Po zakończeniu obsługi pracownik ds. pierwszego kontaktu służy pomocą osobie niepełnosprawnej w opuszczeniu budynku Urzędu.
Poziome przestrzenie komunikacyjne wolne od barier. Korytarze mają odpowiednia szerokość zapewniając możliwość manewrowania wózkiem inwalidzkim.
- Opis dostosowań na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych
W budynku brak informacji głosowych oraz oznaczeń w alfabecie Braille’a lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
W budynku Urzędu znajduje się mobilna pętla indukcyjna, zlokalizowana w Biurze Obsługi Interesanta.
Toaleta dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się na parterze budynku przy Biurze Obsługi Interesanta.
- Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych
Bezpośrednio przy wejściu do budynku od strony parkingu znajduje się jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
- Informacje o prawnie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach
Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- Informacja o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego
W Urzędzie nie ma tłumacza języka migowego na miejscu, istniej jednak możliwość skorzystania z usługi tłumacza on-line w godzinach pracy Urzędu. Aby skorzystać z usługi należy udać się do Biura Obsługi Interesanta oznaczonego odpowiednim piktogramem (dwoma migającymi dłońmi), gdzie pracownik Urzędu zainicjuje połączenie z tłumaczem. Tłumaczenie odbywa się w czasie rzeczywistym. Nie ma konieczności zgłaszania z wyprzedzeniem chęci skorzystania z usługi.
Budynek Urzędu przy ul. Ząbkowickiej 11a, 57-100 Strzelin – Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej.
- Opis dostępności wejścia do budynku
Budynek dwukondygnacyjny (parter, I piętro), przy czym usługi publiczne świadczone są jedynie na parterze budynku. Budynek posiada trzy wejścia przy czym tylko dwa wejścia prowadzą do pomieszczeń Urzędu Miasta i Gminy w Strzelinie (trzecie wejście po prawej stronie budynku stanowi wejście do Zespołu Oświaty Gminnej - jednostki organizacyjnej gminy). Wejście do Urzędu usytuowane po lewej stronie budynku znajduje się powyżej poziomu terenu i nie posiada podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Drugie – środkowe wejście do budynku – znajduje się na poziomie terenu. Żadne z wejść nie zapewnia dostępu osobie niepełnosprawnej poruszającej się na wózku inwalidzkim. Obsługa osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku inwalidzkim odbywa się za pośrednictwem Biura Obsługi Interesanta w sąsiednim budynku Urzędu przy ul. Ząbkowickiej 11, do którego w razie potrzeby wzywany jest właściwy merytorycznie pracownik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej.
- Opis dostępności korytarzy, schodów i wind
Usługi świadczone wyłącznie na parterze budynku.
- Opis dostosowań na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych
W budynku brak informacji głosowych oraz pętli indukcyjnych. Nie ma również oznaczeń w alfabecie Braille’a lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych
Bezpośrednio przy wejściu do budynku od strony parkingu znajduje się jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
- Informacje o prawnie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach
Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- Informacja o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego
W Urzędzie nie ma tłumacza języka migowego na miejscu, istniej jednak możliwość skorzystania z usługi tłumacza on-line w godzinach pracy Urzędu. Aby skorzystać z usługi należy udać się do Biura Obsługi Interesanta w sąsiednim budynku Urzędu przy ul. Ząbkowickiej 11 oznaczonego odpowiednim piktogramem (dwoma migającymi dłońmi), gdzie pracownik Urzędu zainicjuje połączenie z tłumaczem. Tłumaczenie odbywa się w czasie rzeczywistym. Nie ma konieczności zgłaszania z wyprzedzeniem chęci skorzystania z usługi.
Archiwum Zakładowe i Straż Miejska w Strzelinie - budynek dworca PKP w Strzelinie przy ul. Bolka I Świdnickiego 23, 57-100 Strzelin
- Opis dostępności wejścia do budynku
Do pomieszczeń Archiwum Zakładowego Urzędu Miasta i Gminy w Strzelinie prowadzą dwa wejścia. Wejście główne od strony ul. Bolka I Świdnickiego znajduje się powyżej poziomu chodnika i nie posiada podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Drugie wejście - od strony peronów – znajduje się na poziomie terenu i umożliwia dostęp osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Po pomieszczeń Straży Miejskiej w Strzelinie prowadzi tylko jedno wejście znajdujące się od strony peronów i znajdujące się na poziomie terenu, które również umożliwia dostęp osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
- Opis dostępności korytarzy, schodów i wind
Usługi świadczone wyłącznie w pomieszczeniach na parterze budynku. Poziome przestrzenie komunikacyjne wolne od barier. Korytarze mają odpowiednia szerokość zapewniając możliwość manewrowania wózkiem inwalidzkim.
- Opis dostosowań na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych
W pomieszczeniach, w których świadczone są usługi Urzędu brak informacji głosowych oraz pętli indukcyjnych. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych
Na parkingu przy budynku wyznaczono dwa miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych (w odległości do 50 m). Z miejsc postojowych zapewniono wygodny dostęp do najbliższego ciągu pieszego, prowadzącego do budynku. Wyznaczone zostały również miejsca postojowe dla opiekunów z małymi dziećmi (miejsca rodzinne).
- Informacje o prawnie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach
Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- Informacja o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego
W Urzędzie nie ma tłumacza języka migowego na miejscu, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line.
Aplikacje mobilne
Urząd Miasta i Gminy w Strzelinie prowadzi następujące aplikacje mobilne:
- Aplikacja BLISKO (z serwisem SegreGO)
- Aplikacja MOBIS Gmina Strzelin
- Aplikacja e-Strzelin
Aplikacja BLISKO jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Wyjątek stanowią wyłączenia wymienione poniżej.
Niedostępne elementy i treści:
- Grafiki publikowane w aplikacji BLISKO przed 31.01.2022 r. nie zawierają alternatywnej treści.
- Dokumenty archiwalne opublikowane na stronie przed 23 czerwca 2021 r. mogą nie być dostępne. Nie mamy prawnego obowiązku dostosowywania tych dokumentów. Jeżeli potrzebujesz dostępu do nich skontaktuj się z nami i wskaż dokładnie, o które z nich Ci chodzi i jak powinniśmy je dostosować.
- Mapy w aplikacji nie są dostępne cyfrowo. Twórca aplikacji korzysta z zewnętrznej biblioteki Mapbox, która nie deklaruje dostępności cyfrowej swoich map. Obecnie na rynku nie ma alternatywnego rozwiązania, które deklarowałoby dostępność cyfrową map. Zgodnie z tym, zapewnienie dostępności funkcji map oznacza bardzo wysokie koszty, które twórca aplikacji ocenił jako „nadmierne obciążenie” opisane w ustawie o dostępności cyfrowej.
Aplikacja MOBIS Gmina Strzelin jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Wyjątek stanowią wyłączenia wymienione poniżej.
Niedostępne elementy i treści:
- Grafiki publikowane w aplikacji nie zawierają alternatywnej treści. Dostosowanie systemu do dodawania alternatywnej treści oznacza wysokie koszty, które twórca aplikacji ocenił jako „nadmierne obciążenie” opisane w ustawie o dostępności cyfrowej.
- Dokumenty archiwalne opublikowane na stronie przed 23 czerwca 2021 r. mogą nie być dostępne. Nie mamy prawnego obowiązku dostosowywania tych dokumentów. Jeżeli potrzebujesz dostępu do nich skontaktuj się z nami i wskaż dokładnie, o które z nich Ci chodzi i jak powinniśmy je dostosować.
- Mapy oraz szlaki turystyczne w aplikacji nie są dostępne cyfrowo. Twórca aplikacji korzysta z zewnętrznej biblioteki OpenStreetMap, która nie deklaruje dostępności cyfrowej swoich map. Obecnie na rynku nie ma alternatywnego rozwiązania, które deklarowałoby dostępność cyfrową map. Zgodnie z tym, zapewnienie dostępności funkcji map oznacza bardzo wysokie koszty, które twórca aplikacji ocenił jako „nadmierne obciążenie” opisane w ustawie o dostępności cyfrowej.
Aplikacja e-Strzelin jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Niedostępne elementy i treści:
- brak odpowiedniej struktury nagłówkowej artykułów,
- brak tekstów alternatywnych,
- elementy tekstowe nie mają możliwości zmiany rozmiaru czcionki,
- brak możliwości zmiany odstępów między wyrazami lub liniami tekstu,
- brak możliwości zmiany kontrastu,
- niektóre elementy są prezenotwane jako grafiki na mapie.
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
Koordynator do spraw dostępności
Koordynatorem do spraw dostępności w Urzędzie Miasta i Gminy w Strzelinie został Pan Kazimierz Nahajło, Sekretarz Gminy
Kontakt:
Urząd Miasta i Gminy w Strzelinie
ul. Ząbkowicka 11, 57 - 100 Strzelin
e-mail: k.nahajlo.umig@strzelin.pl
Do zadań Koordynatora ds. dostępności należy w szczególności:
- wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w dostępie do usług świadczonych przez Urząd Miasta i Gminy w Strzelinie;
- przygotowanie i koordynacja wdrożenia planu działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, zgodnie z minimalnymi wymaganiami służącymi zapewnieniu dostępności, określonymi w art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami;
- monitorowanie działań Urzędu Miasta i Gminy w Strzelinie w zakresie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami;
- sporządzanie, przy współpracy z Zespołem ds. dostępności, raportu o stanie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami i publikacja raportu na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Strzelinie;
- przewodniczenie i organizowanie pracy Zespołu ds. dostępności.
Lp. | Rodzaj zmiany | Data aktualizacji | Wytworzono przez | Wprowadzono przez | Akcje |
---|